مجله دانستنی ها

معرفی انواع ویتامین‌ها برای اضطراب

بهترین ویتامین‌های ضداسترس

بریا اینکه استرس را از بین ببرید و با آن مقابله کنید، می‌توانید از قرص‌ها و مکمل‌های زیر استفاده کنید:

ویتامین D

ویتامین D، در تنظیم خلق‌وخو و اعصاب نقش مهمی بازی می‌کند. براساس مطالعات انجام شده ارتباط بسیار زیادی میان سطح ویتامین D در بدن و افسردگی وجود دارد. به همین دلیل، در پاسخ این پرسش که «برای درمان استرس چه بخوریم»، اولین پاسخ ما مصرف مکمل‌های ویتامین D است زیرا ارتباط مستقیمی با کمبود این ویتامین در بدن و اختلالات اضطرابی وجود دارد.

فراموش نکنید علاوه‌بر مصرف این ویتامین، روزانه در زیر تابش مستقیم خورشید قرار گیرید. همچنین ماهی نیز منبع غنی از این ویتامین است.

ویتامین گروه ب

یکی دیگر از موثرترین ویتامین‌های ضداسترس ویتامین‌های گروهB، به ویژه B5، B6 و B12 است. براساس مطالعات معتبر، ویتامین‌های خانواده گروه B، در مدیریت استرس در بدن نقش مهمی بازی می‌کنند. برای مثال:

ویتامین B6 (پیریدوکسین): این ویتامین به سنتز هورمون‌های استرس‌زا یعنی اپی‌نفرین و نوراپی‌نفرین کمک شایانی می‌کند. بالا بودن سطح این ویتامین در بدن، نتیجه‌ای جز حس آرامش‌ بیشتر نخواهد داشت. غلات کامل، گوشت قرمز، گوشت بوقلمون، تخم‌مرغ، حبوبات (لوبیات، عدس، انواع نخود) همگی سرشار از این ویتامین‌اند.

ویتامین B5 (اسید پانتوتنیک): این ویتامین در کنترل آدرنالین نقش مهمی دارد و میزان کافی آن در بدن، باعث پایین نگه داشتن هورمون کورتیزول می‌شود. گوشت مرغ، قارچ، انواع بادام، جو، انواع حبوبات، گوشت قرمز، انواع ماهی، سبزی‌های برگ‌سبز، گوجه‌فرنگی، آووکادو و بروکلی سرشار از ویتامین‌ B5 است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *